Osnovna škola Čapljina

Dan maternjeg jezika

21.1.2022

Dan maternjeg jezika obilježava se 21. februara širom svijeta. Jezik je dio identiteta jednog naroda, njegova tačka prepoznavanja i razumijevanja. Čuvanjem, proučavanjem, učenjem i razvijanjem jezika čuvamo svoj identitet i opstojnost. Osnova za preživljavanje jezika je da se prenosi djeci, da ima podršku relevantnih institucija, da ima svoje pismo, da se njeguje u školama i medijima. U vremenu negiranja, nipodaštavanja i osporavanja bosanskoga jezika, podsjećanje: - Najstariji spomenik bosanskoga jezika je Humska ploča iz X STOLJEĆA! - Najstariji pisani spomenik svjetovnog karaktera na starobosanskom jeziku je Povelja Kulina bana, pisana bosančicom, 29.8. 1189. GODINE! Ostalo je historija. Čitanjem proze, recitacijom poezije, te prigodnim citatima ovaj značajan dan obilježen je u našoj školi.