Osnovna škola Čapljina

23.1.2022

Posljednje srijede u februaru obilježava se Dan ružičastih majica, kojim se na simboličan želi ukazati na problem vršnjačkog nasilja. Mada se tokom cijele školske godine na časovima razredne zajednice naglašava važnost međusobne tolerancije i uvažavanja, prevencije i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica odlična je prilika da se još jednom skrene pažnja na ovaj sveprisuptan problem. Osim fizičkog i verbalnog, sve učestaliji oblik nasilja je cyber bullying, nasilje putem društvenih mreža. Zato je od izuzetne važnosti imati uvid i kontrolu u sadržaje koje djeca preuzimaju, objavljuju i dijele online putem. Učenici i nastavnici razredne nastave putem video- sadržaja, pisanjem poruka i nošenjem rozih majica obilježili su ovaj značajan datum. I na jedan novi, malo drugačiji način, pravljenjem torte u obliku roza majice, pod " Slatkim zalogajem protiv nasilja," skrenuta je pažnja na ovaj dan.