Osnovna škola Čapljina

SVJETSKI DAN RECIKLAŽE

18.2.2022

Svjetski dan reciklaže obilježava se 18. marta, a za cilj ima osigurati budućnost planeta očuvanjem primarnih resursa. Reciklaža je odvajanje materijala iz otpada nakon čega se ponovo koristi. Podrazumijeva sakupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda. U vrijeme kada je okoliš ugrožen neodgovornom ponašanjem čovjeka, posebno je važno razmišljati o načinu kako ublažiti sve veću štetu koju nanosimo prirodi, te na taj način indirektno ugrožavamo i sebe. Recikliranje je jedan od načina i od velike je važnosti za očuvanje planeta. Učenici i nastavnici predmetne nastave ( likovne i tehničke kulture), kao i pedagog, sljedećim aktivnostima obilježili su ovaj značajan datum: - video prezentacijom o reciklaži - učeničkim prezentacijama - reciklažom i izradom potpuno novih predmeta, funkcionalnih i ukrasnih Vrijeme je da na prvo mjesto stavimo našu planetu i da svakoga dana odvojimo barem pet minuta da bismo pravilno zbrinuli otpad. To je naša zajednička odgovornost.